Aktualności

 

Performance – instrukcja obsługi

 

Wieczór trzeci: RYTM I STRUKTURA

 

 


 

 

Adam Kopiec

Tuszem i grafitem traktowane

 

Wystawa czynna od 5.10.2017 do 29.10.2017

  Wernisaż: 13.10.2017 r. – godz. 18.00

 

  Miejsce:

 Galeria Ring

Rynek 12

 

 

 

Adam Kopiec – ur. w 1985 r. w Lubinie. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, wydziału Malarstwa i Rzeźby, wcześniej studiował także w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Głogowie. Artysta plastyk, grafik, rysownik, od kilku lat również twórca scenografii z powodzeniem realizujący kolejne projekty scenograficzne.

Wystawa w Galerii Sztuki to powrót do pierwotnej pasji artysty – grafiki warsztatowej. Adama Kopiec wykonuje swoje prace w technice akwaforty. Dzięki zastosowaniu pełnej gamy cieni i przejść tonalnych osiąganych dzięki żmudnemu kropkowaniu prace te cechuje niezwykła szczegółowość. Z misternych łączeń linii, kropki i kreski wyłaniają się kompozycje o charakterystycznym klimacie opisujące otaczającą autora rzeczywistość.

W skład ekspozycji w Galerii Sztuki wchodzą powiązane ze sobą dwa cykle prac. Pierwszy – „Panorama trawionej pamięci” – to prace, które powstawały na przestrzeni wielu lat. Stanowią autorską reminiscencję, próbę powrotu do nieistniejących już dzisiaj miejsc z jego dzieciństwa. Drugi cykl to rozwinięcie tematu związanego z przyrodą. Jest to zabawa strukturą i fakturą „wyrwanych z pierwotnego kontekstu” elementów przyrody, próba nadania im nowego znaczenia, uchwycenia nowych wymiarów postrzegania przyrody.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  


 

 

 

 

Od dwudziestu siedmiu lat Galeria Sztuki w Legnicy organizuje PROMOCJE – wystawę i konkurs dla absolwentów krajowych wyższych uczelni plastycznych, którzy otrzymali dyplom w pracowni malarstwa. Do udziału w Przeglądzie zapraszamy tych, którzy dyplom ukończenia wyższej uczelni otrzymali w roku 2017 lub w 2016 r. jeśli dotychczas nie brali w nim udziału. Główną nagrodę stanowi wystawa indywidualna laureata wraz z katalogiem.
 
Ideą PROMOCJI jest prezentacja i dokumentacja poszukiwań twórczych najmłodszego pokolenia malarzy oraz ułatwienie młodym twórcom startu w dojrzałe życie artystyczne, czemu służyć ma prowadzona przez Galerię działalność wystawiennicza, edytorska i promocyjna. Organizatorzy mają nadzieję, że PROMOCJE pomogą uczestnikom zaistnieć na rynku sztuki, a przede wszystkim pozwolą na włączenie ich nazwisk i działalności w obieg informacji o najnowszych zjawiskach w sztuce polskiej. 
 
Do pobrania:
 
>> Regulamin
 
>> Karta zgłoszeniowa
 
 
 
Komunikat dla przyszłych absolwentów z roku 2018
Ustawa o ochronie danych osobowych uniemożliwia niektórym dziekanatom udostępnianie organizatorowi Promocji danych osobowo-adresowych absolwentów uczelni. W związku z tym osoby wstępnie zainteresowane udziałem w konkursie w przyszłym roku (w następnej 28. edycji) prosimy o przesłanie swoich adresów pocztą zwykłą lub elektroniczną pod wskazany na wstępie adres Galerii Sztuki w Legnicy.
 
 
  
 
Patronat honorowy:
 
             
 
 
Partnerzy:    
 
 
Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu  
 
 
         
 

 


 

 

Rua Golba

ENFANT TERRIBLE

 

Wystawa czynna od 15.09.2017 do 20.10.2017

  Wernisaż: 15.09.2017 r. – godz. 18.00

 

  Miejsce:

 Galeria Sztuki

pl. Katedralny 1

 

 

 

 

 

 

 

Fotorelacja z wernisażu:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rua Golba, urodzona w 1985r., pochodzi z małej wsi Wola Burzecka. Jest absolwentką Wydziału Sztuki Mediów warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. W 2015 roku obroniła dyplom pt.: Klasa w Pracowni Przestrzeni Malarskiej Leona Tarasewicza i Pawła Susida, dyplom ten zdobył Grand Prix w 26. Ogólnopolskim Przeglądzie Malarstwa Młodych Promocje 2016 – legnicka wystawa jest właśnie realizacja tej nagrody. Golba jest finalistką konkursów PRZYPŁYW - Młoda Polska Sztuka Współczesna oraz Artystyczna Podróż Hestii 2014, a także uczestniczką międzynarodowego projektu Hosted Simply w Warszawie (2015) i Wiedniu (2016). Została wyróżniona Stypendium Artystycznym z Funduszu Popierania Twórczości ZAiKS (2014 i 2016) oraz Stypendium Artystycznym Prezydenta Miasta Łukowa. Odbyła rezydencję artystyczną w  Artists Alliance Inc. (AAI) The LES Studio Program w Nowym Jorku  (2017), The Association of Icelandic Visual Artists SÍM (Samband íslenskra myndlistarmanna) w Reykjaviku (2016) oraz AFFECT: "The Artistic Mission” AGORA COLLECTIVE w Berlinie (2016). Brała udział w licznych wystawach w Polsce i zagranicą.

 

 

Rua Golba tworzy obrazy, instalacje, serie rysunków, wideo i dźwięki. Wszystkie  jej twórcze działania cechuje warsztat i namysł. Podstawy do działania czerpie z zasłyszanych opowieści, podejrzanych sytuacji, korzysta również z gotowych materiałów o charakterze informacyjnym: filmów i prasy. Jednocześnie chętnie balansuje na granicy fikcji oraz dokumentu. Jej projekty odzwierciedlają społeczno - antropologiczne zainteresowania autorki – stanowią analizy wartości i zasad swoistych dla poszczególnych kultur. Artystka bada także sposoby widzenia i postrzegania – od ich uwarunkowań optycznych po psychologiczne pojmowanie obrazu. 

 

 

Wystawa Enfant terrible to forma przewrotnej refleksji nad edukacją, dzieciństwem i wzorcami. W legnickiej galerii artystka pokaże prace w których w charakterystyczny dla siebie sposób bawi się formami i materiałami, miesza porządki poważnej społecznej refleksji z czarnym humorem. Poważne, krytyczne rozważania przeplatają się tu z absurdalnym humorem. Artystce daleko jednak do szyderstwa czy bezrefleksyjnego naśmiewania się z uważnie obserwowanych zjawisk. Różnorodne, angażujące widza dzieła odnoszą się do dziecięcego buntu przeciwko narzuconym normom, ale też do konfliktów między młodymi dorosłymi a starszymi. Historie z tekstów kultury i historii mieszają się z relacjami z osobistych doświadczeń artystki. Rua stawia otwarte pytanie o niewinność dziecka, ale zdaje się również przekornie wskazywać, że kwestia „niegrzeczności” istnieje tylko w głowie dorosłego. 

 

 

 

 

 

 


 

 

Czesław Pietraszko

Sąsiedztwo w lustrze

 

Wystawa czynna od 8.09.2017 do 29.10.2017

  Wernisaż: 8.09.2017 r. – godz. 18.00

 

  Miejsce:

 Galeria Sztuki

pl. Katedralny 1

 

 

 

 

Wystawa legnickiego artysty fotografika. W swojej pracy artysta zajmuje się fotografią architektury, pejzażu, reportażem i portretem. Pietraszko prezentował swoje prace na wystawach regionalnych oraz towarzyszących festiwalowi Jazz Jamboree. Jest autorem wystaw indywidualnych: Stary cmentarz żydowski w Legnicy, 1998, Architektura w Legnicy w latach 1920 – 30, 2004; 7:11 do Wrocławia, 2006; Modernizm w Legnicy, 2007/2008; Dzikość uśpiona, 2009; Woda na wysokości, 2010; Wieża i okolice, 2012; Sans Souci, 2012; Lodownia, 2015. Uczestniczył w wystawach zbiorowych: FotoJazzFoto, 2005; XXVI Wystawa Plastyki Zagłębia Miedziowego, 2010; Biennale Fotografii Górskiej, 2016.

 

 

Foto relacja z wernisażu:

 

 

 

 

 

 

 

Wystawa Czesława Pietraszki jest drugą – po ekspozycji Moje miasto Konrada Banaszkiewicza w marcu tego roku – wystawą fotografii prezentowaną w nowej przestrzeni Galerii Sztuki, gdzie po remoncie na miejscu dawnego Pacykarza powstała nowa recepcja, kącik kawowy oraz punkt sprzedaży katalogów i galeryjnych gadżetów.

 

 

 

 

 


 

 OGŁOSZENIE

 

Prezydent Miasta Legnicy ogłasza konkurs na stanowisko dyrektora instytucji kultury:
Galerii Sztuki w Legnicy z siedzibą przy Pl. Katedralnym 1, 59-220 Legnica

Więcej informacji tutaj.

 


 

Pod menu


Aktualności

 

OFICJALNA STRONA LFS

 

KOLEKCJA

 

  

 


 

Aktualności