Jury

 

Już niedługo poznamy zwycięzców tegorocznych PROMOCJI

 

 

W piątek 7 listopada w legnickiej Galerii Sztuki odbył się drugi etap obrad jury 24. Ogólnopolskiego Przeglądu Malarstwa Młodych PROMOCJE 2014. Podczas posiedzenia komisja wybrała laureatów i rozdysponowała nagrody. Zwycięzców poznamy jednak dopiero podczas uroczystego wernisażu, który odbędzie się w przyszły piątek (21 listopada) o godz. 19.00 w siedzibie Galerii Sztuki. Do tej pory nazwiska nagrodzonych pozostaną tajne, a zakwalifikowane do wystawy obrazy oglądać można w Galerii Sztuki oraz Galerii Ring. 

               W trakcie wernisażu, wśród publiczności i błysków fleszy poznamy decyzje jury oraz bohaterów wieczoru. Dowiemy się, kto będzie autorem przyszłorocznej wystawy indywidualnej w Legnicy, gwarantowanej przez Grand Prix oraz do kogo powędrują pozostałe nagrody, m.in. finansowe czy publikacje w magazynach artystycznych.     

               Komisja podkreślała, że jej rolą nie jest wskazanie najlepszego obrazu, ale najlepszego twórcy. „Szukamy postaw, które zasługują na  dalszą promocję. Myśleliśmy o tych autorach, którzy według nas mogą jeszcze rozwinąć, to co prezentują już teraz” – komentował po obradach jeden z jurorów. Szczególnie, że – jak podkreślał inny profesor i artysta – moment opuszczenia uczelni jest tak naprawdę dopiero początkiem drogi i często właśnie tu następuje ważny zwrot dokonujący się także poprzez swoiste zakwestionowanie dotychczasowej ścieżki, którą młody autor wydeptywał wspólnie z promotorem.

Zespół zgodnie podkreślał wysoki poziom tegorocznego Przeglądu oraz zwrócił uwagę na wzmagający się w ostatnim czasie trend odchodzenia młodych twórców od realistycznych przedstawień na rzecz powrotu do abstrakcji. Nie znaczy to, że obrazy są „o niczym”. Są to prace albo oparte na  spekulacji dotyczącej formy, techniki (co też jest treścią sztuki), albo też są prace, których abstrakcyjność jest czysto umowna, które nawiązują do pewnych konkretnych struktur np. architektonicznych.

 

W tegorocznych PROMOCJACH członkami jury byli malarze i pedagodzy z krajowych uczelni artystycznychKamil Kuskowski (Akademia Sztuki w Szczecinie), Paweł Lewandowski-Palle (ASP Wrocław), Ryszard Woźniak (Uniwersytet Zielonogórski), a także teoretycy sztuki, kuratorzy i galernicy: Łukasz Gorczyca (Galeria Raster, Warszawa), Anna Kania-Saj (Muzeum Miejskie, Magazyn Format, Wrocław) i Monika Szpatowicz (Galeria Sztuki w Legnicy).  

               Wystawa 24. Ogólnopolskiego Przeglądu Malarstwa Młodych PROMOCJE czynna jest do 3 grudnia br. Wstęp na ekspozycje i wernisaż wolny.

 

Mat. GSz.

Zapraszamy na  

 


Aktualności

 

OFICJALNA STRONA LFS

 

KOLEKCJA

 

  

 


 

Aktualności