Kolekcja 2016

 

MIĘDZYNARODOWA KOLEKCJA WSPÓŁCZESNEJ SZTUKI ZŁOTNICZEJ 2016

Od ozdoby do komunikatu

 

Wernisaż: (czwartek) 29.12.2016 r., godz.: 18:00

 

Ekspozycja: Galeria RING, Rynek 12, Legnica

 

Termin: 29.12.2016 r. – 12.01.2017 r.

 

 

Wstęp wolny

 

Kolekcja 2016Kolekcja 2016

 

 

 

MIĘDZYNARODOWA KOLEKCJA WSPÓŁCZESNEJ SZTUKI ZŁOTNICZEJ 2016 - Od ozdoby do komunikatu

 

Wystawa „MIĘDZYNARODOWA KOLEKCJA WSPÓŁCZESNEJ SZTUKI ZŁOTNICZEJ 2016. Od ozdoby do komunikatu” to zbiorowa prezentacja najnowszych nabytków, które weszły w skład Międzynarodowej Kolekcji Współczesnej Sztuki Złotniczej legnickiej Galerii Sztuki.

 

W 2004 r., po 25 latach „srebrnych” pokazów odbywających się dziś głównie w ramach Legnickiego Festiwalu SREBRO, Galeria postanowiła zdyskontować swój dorobek organizacyjny w zakresie promocji współczesnej, awangardowej biżuterii i rozpoczęła budowę stałej kolekcji. Od początku postanowiono, że kolekcja będzie miała charakter międzynarodowy, tak jak międzynarodowy charakter i rangę ma Festiwal SREBRO. Oczywiście nadal dominującą częścią zbioru będą prace artystów polskich. Spośród licznie przewijających się przez Festiwal prac wyłuskiwano najciekawsze, w ten sposób gromadząc do tej pory już blisko 400 obiektów ponad 70 artystów z Polski i ok. 30 ze świata. W latach 2013 i 2014, dzięki dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zakupiono ponad 70 prac, a w roku 2016 -  54 prace. I to właśnie one będą prezentowane na wystawie.

 

Legnicką kolekcję stanowi współczesna, unikatowa biżuteria oraz obiekty i instalacje designerskie w funkcji biżuterii autorstwa najlepszych polskich i zagranicznych projektantów. Zbiór pokazuje ewolucję pojęcia biżuterii: od czystej ozdoby po nośnik konkretnej treści i wartości o społecznym znaczeniu. Jest usystematyzowany wokół dwóch porządków: chronologicznego i problemowego. Legnickie pokazy wielokrotnie poświęcone były aktualnym problemom społecznym czy filozoficznym i estetycznym, generując zaskakująco oryginalne i świeże, aktualne i nowatorskie prace. Na wystawie pokazane zostaną więc prace reprezentujące najważniejsze, zmieniające się tendencje stylistyczne biżuterii (od naturalizmu po konceptualizm), eksperymenty techniczne i materiałowe, najciekawsze zjawiska i osobowości twórcze, ukazane różne oblicza i inspiracje biżuterii.

 

Wśród autorów prac prezentowanych na wystawie znaleźli się m.in.: Jordi Aparicio, Paula Bahadian, Georg Dobler, Christina Karababa, Tabea Reulecke, Tove Knuts, Karol Weisslechner, Annika Kedelauk, Tanel Veenre, Eunmi Chun, Heike Walk, Hye Jung Sin, Wen Miao Yeh, Alexander Blank, David Bielander, Doris Betz, Cai Xuan Wu, Felieke van der Leest, Magdalena Szadkowska, Andrzej Bandkowski, Marcin Tymiński, Hanna i Jacek Zdanowscy, Marcin Gronkowski, Piotr Cieciura.

 

 


Aktualności

 

OFICJALNA STRONA LFS

 

KOLEKCJA

 

  

 


 

Aktualności