Marcin Sauter

 

Marcin Sauter - Smutek podróży

 

Wystawa czynna od 4.10 do 30.10.2016 r.

Wernisaż: 6.10.2016 r. – godz. 17.30

Miejsce: Galeria Ring, Rynek 12

Wstęp wolny

 

Marcin Sauter  to reżyser, scenarzysta, operator filmów dokumentalnych i fotografik. Urodził się 8 sierpnia 1971 r. w Bydgoszczy, gdzie mieszka do dziś. Zaczynał jako fotoreporter największych polskich dzienników („Gazeta Wyborcza”, „Rzeczpospolita”), a także miesięcznika „Pozytyw”. Blisko współpracuje - jako realizator projektów fotograficznych - z bydgoskim Teatrem Polskim. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików i autorem wielu znakomitych wystaw, m.in. „Wilno - życie codzienne”, „Camerimage”, „Ponad niebem” czy „Kawałki świata”, eksponowanej we wrocławskim Arsenale podczas ósmej edycji Międzynarodowego Festiwalu Era Nowe Horyzonty (2008). Sauter jest absolwentem Wyższego Studium Fotografii w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi oraz kursu dokumentalnego Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy (2005), prowadzonego pod kierunkiem Marcela Łozińskiego. Szkole Wajdy pozostaje wierny do chwili obecnej, tam realizuje swoje filmy, tam prowadzi zajęcia - jako wykładowca (zarówno w szkole, jak i w tzw. przedszkolu filmowym, czyli warsztatach dla młodych, początkujących dokumentalistów). Jest reżyserem i operatorem ponad 20 filmów dokumentalnych. W 2006 r. otrzymał list gratulacyjny od Prezydenta RP za sukcesy filmowe  zagranicą.

 

Fotorelacja z wernisażu:

 

Wystawa „Smutek Podróży“ powstała z fotografii wykonanych w latach 2005 – 16, w wielu krajach świata, m.in. w: Armenii, Rosji, Górskim Karabachu, USA, Gwatemali, Belize, Włoszech, Francji, Białorusi, Maroku, Syrii, Libanie i Polsce. Ekspozycja w Galerii Sztuki w Legnicy jest premierową prezentacją wystawy w tym kształcie. Wystawę zorganizowała Agencja Zegart.

 

Sam autor mówi o sobie i wystawie: Podróżuję w poszukiwaniu spokoju. Szczególnego stanu uwagi, skupienia i odbioru wrażeń. Pięknego uczucia, które zgubiłem w trakcie życia i które odnajduję czasem, gdzieś daleko od domu przed zrobieniem zdjęcia. Na przecięciu fascynacji tym co widzę, poczuciem samotności, koniecznym żeby to zobaczyć i tęsknoty za niemożliwym do złożenia krajobrazem z tyłu mojej głowy. Fotografie z wystawy pokazują głównie miejsca, które znajduję w trakcie moich podróży, związanych z pracą filmowca dokumentalisty. W momentach ukradzionych moim filmom.  

 

 


Aktualności

 

OFICJALNA STRONA LFS

 

KOLEKCJA

 

  

 


 

Aktualności