Zapowiedzi

 

 

_____________________________________________________________________________________________

 

 Zapraszamy wszystkich serdecznie do odwiedzenia Galerii Sztuki

oto co szykujemy dla Was w miesiącach sierpień-wrzesień 2016 r. 

 

 

Leon Getz (1896-1971): Grafika

 

Wystawa ukraińskiego malarza i grafika, profesora Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (1950-58), jednego z najważniejszych przedstawicieli inteligencji ukraińskiej w okresie II RP i PRL. Artysta urodził się w Sanoku, do którego powrócił po ukończeniu krakowskiej Akademii. Był założycielem i dyrektorem (1931-44) Muzeum Łemkiwszczyna w Sanoku oraz nauczycielem w tamtejszym gimnazjum. Po wojnie przeniósł się do Krakowa, gdzie wykładał w macierzystej uczelni i gdzie zmarł. Okres sanocki był najważniejszy w jego twórczości, a z pejzażu miasta czerpał najwięcej inspiracji. Twórczość artysty łączy w sobie elementy ekspresjonizmu i kubizmu, a dominują w niej pejzaże miejskie, głównie architektura ukochanego Sanoka. 

 

 

 

 

Łemkowskie Jeruzalem - Peryferie

 

 

 

Peryferie to tytuł i motyw przewodni najnowszej edycji wystawy i pleneru plastycznego, organizowanego od 15 lat przez artystki i kuratorki Natalię Hładyk we współpracy z Joanną Zemanek. Łemkowskie Jeruzalem po raz trzeci zagości w Galerii. Projekt z założenia odwołuje się do łemkowskich tradycji artystycznych i służy integracji łemkowskiego środowiska, ale biorą w nim udział twórcy różnych narodowości. Na tegoroczną wystawę składa się kilkadziesiąt prac z różnych dziedzin (malarstwo, grafika komputerowa, film), autorstwa m.in.: Joanny Zemanek, Magdaleny Kuleszy-Fedkowicz, Grzegorza Sztwiertni, Tetiany Skoromnej, Natalii Hładyk, Terezy Barabasz, Mychajło Barabasz, Danyło Mowczan i Daniela Białowąsa.

 

  

 

Wystawę Leon Getz - Grafika  będzie można oglądać od 10 sierpnia do 4 września w Galerii Ring, natomiast Łemkowskie Jeruzalem - Peryferie dostępna będzie dla zwiedzających w dniach od 17 sierpnia do 4 września w Galerii Sztuki. Wernisaże obu wystaw odbędą się w dniu 19.08. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny. Zapraszamy!

 

 

 

 

 

 


Aktualności

 

OFICJALNA STRONA LFS

 

KOLEKCJA

 

  

 


 

Aktualności