Kolekcja biżuterii


Po 25 latach „srebrnych” pokazów odbywających się dziś głównie w ramach Legnickiego Festiwalu SREBRO, Galeria postanowiła zdyskontować swój dorobek organizacyjny w zakresie promocji współczesnej, awangardowej biżuterii i w 2004 r. rozpoczęła budowę stałej kolekcji. Od początku postanowiono, że kolekcja i wystawa będą miały charakter międzynarodowy, tak jak międzynarodowy charakter i rangę ma Festiwal SREBRO. Spośród licznie przewijających się przez Festiwal prac wyłuskiwano najciekawsze, w ten sposób gromadząc do tej pory już blisko 400 prac ponad 70 artystów z Polski i ok. 30 ze świata. W roku 2014, dzięki dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictw Narodowego, zakupiono ok. 50 nowych obiektów 30 artystów i one prezentowane są na wystawie.  

 

Rzeczywisty rozwój polskiej biżuterii autorskiej zaczął się w l. 70. XX w. (w dużej mierze wspierały go wówczas legnickie inicjatywy konkursowe i wystawiennicze), od tamtej pory jest w rozkwicie dorównując światowym trendom, a niekiedy je współkreując. Mimo to w Polsce współczesna biżuteria artystyczna wciąż jest niedoceniona jako samodzielna dziedzina sztuki. Na Zachodzie międzynarodowe współczesne kolekcje są prezentowane w stałej ekspozycji w wielu najbardziej renomowanych galeriach i muzeach świata (np.: w Pinakothek der Moderne w Monachium, Victoria & Albert Museum w Londynie).

Legnicką kolekcję stanowi współczesna, unikatowa biżuteria oraz obiekty i instalacje designerskie w funkcji biżuterii autorstwa najlepszych polskich i zagranicznych projektantów. Zbiór pokazuje ewolucję pojęcia biżuterii: od czystej ozdoby po nośnik konkretnej treści i wartości o społecznym znaczeniu. Jest usystematyzowany wokół dwóch porządków: chronologicznego i problemowego. Legnickie pokazy wielokrotnie poświęcone były aktualnym problemom społecznym czy filozoficznym i estetycznym, generując zaskakująco oryginalne i świeże, aktualne i nowatorskie prace. W tym zakresie kolekcja i sposób jej uporządkowania może okazać się oryginalną i jedyną nie tylko w wymiarze Polski. Odrębnym działem kolekcji i ekspozycji stać się może użytkowy design małych przedmiotów realizowanych technikami złotniczymi.

 

 

Kolekcja biżuterii 2016 [LINK]

Noon Passana

Brosza „Portret nr 17”

 

 

Kolekcja biżuterii 2014 [LINK]

 

Alexander Blank - Niemcy

praca: Memento Juniori (Sylvester) wisior, pianka poliuretanowa, srebro, nić, ręcznie rzeźbione, 2011

 

 

katalog do pobrania:

>>> KTALOG PRAC

 

 

Kolekcja biżuterii 2013 [LINK]

 

Sungho Cho

artystka pochodząca z Korei. Absolwentka Wyższej Szkoły Sztuk Pięknych w Seul, asystent na Wydziale Rzemiosła i Wzornictwa w P aństwowym Uniwersytecie w Seulu, wielokrotnie nagradzana.

praca: Samsara Tsunami brosza, srebro, drewno, plastic, 2011

 katalog do pobrania:

>>> KATALOG PRAC

 

 

 

 

logotyp Ministerstwo

Dofinansowano ze środków

Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Pod menu


Aktualności

 

OFICJALNA STRONA LFS

 

KOLEKCJA

 

  

 


 

Aktualności